Máte rádi zámecké prohlídky? Také rádi procházíte starobylými prostornými místnostmi, obdivujete přepychové vybavení a dumáte, jak si zde zámečtí pánové kdysi žili? Možná také vždycky žasnete, jak staré tyto interiéry jsou – vždyť to v nich vypadá, jako kdyby šlechta zámek opustila teprve včera. Věřte, že za tuto iluzi může nejen pečlivá péče současných správců památky, ale také volba nadčasových interiérových prvků. Vezměte si už jen zámecké dřevěné podlahy – ty by přece do svého domova ještě dnes chtěl skoro každý. Nejen díky výborným tepelně-izolačním vlastnostem a dlouhé životnosti, ale především proto, že tyto podlahy jsou jednoduše krásné.
Dřevěné plovoucí podlahy se skládají z několika vrstev
Coby materiál pro výrobu podlah, dřevo asi nikdy nevyjde z kurzu. Moderní doba přináší jen více konstrukčních možností. Klasické masivní podlahy podle středověkého vzoru si málokdo může dovolit – možná jedině šlechta. To dřevěné plovoucí podlahy jsou dostupnější. Tyto podlahy jsou složeny z několika vrstev a kombinuje se při tom více materiálů. U třívrstvých podlah například existuje vrchní nášlapná vrstva (ta je z kvalitního dřeva), středová vrstva (ze smrkových laťovek uložených napříč) a spodní protitahové dýhy. To je jen jedna z mnoha variant – existují i dvouvrstvé podlahy, třívrstvé doplněné o protihlukovou podložku a tak dále.
Jak se vícevrstevnatost těchto podlah projevuje na jejich vlastnostech?
Dřevěné lamely se mohou přebrousit dvakrát
Masivní zámecké podlahy snadno podléhaly tvarovým změnám. V obrovských zámcích se na tento problém moc nehledělo, ale dnešní domácnosti, kde je navíc podlaha ještě namáhanější část interiéru, by to už viděly jako problém. Tomu právě zamezuje vícevrstevnatost podlah. Obzvláště střední část podlahy kvůli jinému materiálu a jiné textuře zamezuje změnám tvarovým i objemovým.
Obecně jsou tyto dřevěné podlahy velmi odolné. A pokud přece jen dojde k nějakému fyzickému opotřebení, lze je přebrousit. A to dokonce dvakrát, pokud rýhy nejsou příliš hluboké.
Životnost je u dřevěných podlah tradičně velká, ovšem závisí na tloušťce a typu dřeviny nášlapné vrstvy. V tom dnes existuje velká variabilita – můžete si vybrat z široké nabídky dřevin a vzorů. Každý si přijde na své, ať už máte rádi moderní vzhled prkenných podlah nebo zmíněné zámecké „historické“ podlahy, kde autentický design letité opotřebené podlahy dodává speciální úprava nového dřeva.
Ve vlhčích prostorách doporučujeme lepit
Po pokládce se dřevěné plovoucí podlahy nemusí brousit a lakovat, jsou totiž upravené již ve výrobě. Nejpraktičtější systém pokládky je zámkový – podlaha se skládá z řady lamel, jež není třeba k sobě lepit, ale stačí je do sebe zaklapnout. Pouze ve vlhčích prostorách či při montáži na podlahové topení se doporučuje lamely lepit, ať už celoplošně k pokladu, nebo alespoň jednotlivé lamely k sobě, vždy po nanesení lepidla na horní část zámku.
Jednotlivé lamely je možné zkrátit – byl by totiž zázrak, aby šířka a délka jednotlivých lamel umožnila celoplošné pokrytí podlahy, aniž by se někde vytvořily „díry“. Pro zkrácení lamel můžete využít řezačku. Upozorňujeme ale, že s těžkými dřevěnými lamelami je to docela fuška, o to větší, o co silnější podlahu pokládáte. Šikovnější kutil si ale jistě poradí.
Dřevěné podlahy click máme v nabídce: Kährs, Böen, Befag, V-Wood, Floor Forever